ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Το εργαστήριο Δημοσιογραφικών Σπουδών και Επικοινωνιακών Εφαρμογών ιδρύθηκε το 2015 στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το οποίο εξυπηρετεί:

• ακαδημαϊκές και ερευνητικές ανάγκες στα αντικείμενα που εντάσσονται στη θεματική του εργαστηρίου,
  • εποπτεία άσκησης προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών,
  • ανάπτυξη εκπαιδευτικού και ερευνητικού υλικού.

Το εργαστήριο λειτουργεί στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης και έχει ως αποστολή:

• Την κάλυψη, σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, των διδακτικών και ερευνητικών αναγκών του Τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, καθώς και άλλων Τμημάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε θέματα που εμπίπτουν στα αντικείμενα δραστηριότητας του εργαστηρίου.
  • Τη συνεργασία κάδε μορφής με Κέντρα Ερευνών και Ακαδημαϊκά Ιδρύματα της ημεδαπής και αλλοδαπής, εφόσον οι επιστημονικοί στόχοι συμπίπτουν, συμβαδίζουν και αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του εργαστηρίου.
  • Την ανάπτυξη του εργαστηριακού χαρακτήρα των σπουδών προκειμένου οι φοιτητές/τριες να εξοικειωθούν με την επίλυση ρεαλιστικών προβλημάτων.
  • Την εποπτεία της άσκησης και την εκπαίδευση των φοιτητών/τριών προπτυχιακών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων.
  • Την παραγωγή εκπαιδευτικού και ερευνητικού υλικού
  • Την επιδίωξη συνεργασίας στον τομέα της έρευνας και της διδασκαλίας με μέλη των τμημάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών καθώς επίσης και των λοιπών Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της ημεδαπής και της αλλοδαπής.
  • Την οργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων, την πραγματοποίηση δημοσιεύσεων και εκδόσεων και την πρόσκληση Ελλήνων και ξένων αναγνωρισμένων επιστημόνων.